Klášter Kumbum

Srpen 17th, 2008 by admin

V sobotu 16.8. jsme se poprvé vydali za město. Naším cílem byl buddhistický klášter Kumbum (čínsky Tcha-er s`), jeden ze šesti největších klášterů školy Gelugpa, v současnosti nejpočetnější linie tibetského buddhismu, ke které patří i dalajlamové a pančenlamové.

Křemílek před hlavním shromažďovacím sálem kláštera Kumbum

Křemílek před hlavním shromažďovacím sálem kláštera Kumbum

Hledání místa, ze kterého odjíždí minibusy směr klášter nebylo z nejlehčích. Rough Guides sice udával přesné místo, ale vzhledem ke značné vousatosti tohoto průvodce bylo jasné, že s tím bude problém. Taxikář sice dělal, že ví, ale odvezl nás úplně jinam a tam se nás snažil nacpat do jiného taxíku, jen aby z toho byly provize. Tehdy se mi naskytla historicky první příležitost pohádat se s někým čínsky, konkrétně se třemi taxikáři najednou. Vyvázli jsme vítězně. Odvezl nás nakonec kam jsme chtěli (co na tom, že tam odtud nic nejelo) a ještě jsem mu demonstrativně zaplatil méně než bylo na taxametru, neb my jsme se o kilometry navíc neprosili. V duchu jsem se bil do prsou. Na skutečné místo odjezdu busů jsme se s pomocí místních dostali městskou velmi hromadnou dopravu. Shodou okolností byla zastávka jen pár metrů od místa, kam nás prve zavezl vydřiduch taxikář, ale to jsme tehdy nevěděli (taxikáři bezpochyby ano). V autobuse se Vítek dal do řeči s mnichem tibetským jménem Čchu-džch (fonetický přepis výslovnosti amdoské tibetštiny), který se vracel z města do kláštera, díky čemuž se nám naskytla úžasná příležitost vidět klášter tak, jak ho ostatní turisté nevidí. Kumbum je dosti vytížené místo a denně ho zavalují stovky hlučných a k tradicím neuctivých čínských turistů, byli jsme proto za tuto příležitost velmi vděční.

S Čchu-džchem na cestě klášterem k jeho obydlí

S Čchu-džchem na cestě klášterem k jeho obydlí

Čchu-džch, podle zlaté části roucha zřejmě lama vyššího postavení, nás pozval do svého mnišského obydlí v zadní části kláštera, kde nás pohostil čajem, melounem a campou. Campa je mouka z praženého ječmene, která po staletí Tibeťanům poskytuje potřebné živiny a pro mnohé rodiny je v podstatě jediným pokrmem, který si mohou dovolit. Zcela tradiční je v tibetských klášterech. Tato mouka se smíchá s tibetským máslovým čajem (černý čaj horší kvality, jačí máslo, sůl, někdy jedlá soda) a v podobě uhnětených kuliček se slaná nebo sladká konzumuje. Každý jsme tedy od lamy dostali do ruky velikou kouli takto uhnětené sladké campy a za neustálého žmoulání jsme ji po kouskách spořádali. Člověk si musí trochu zvyknout na charakteristickou vůni jačích mléčných produktů, ale jinak je to velmi dobré a obrovsky výživné.

Kačka žmoulá campu

Kačka žmoulá campu

Více než hodinu s námi mnich seděl a velmi přátelsky si s námi povídal. Při loučení nám dal každému jedno DVD s jeho vlastní muzikou, což nám všem vyrazilo dech. Když viděl naše udivené obličeje, lehce poodhrnul závěs v okně a mně spadla čelist. V místnosti bylo kompletní domácí nahrávací studio – počítač s externí zvukovkou, mix, studiové reproduktory a několik nástrojů včetně kláves, kytar, louten a fléten. Při nahrávání a mixu pracoval s Nuendem a jako sekvencer používal Fruity Loops. Komentoval to pouze slovy: „Wo chen si-chuan jin-jüe!“, „Mám moc rád muziku!“. Inu, i lamové mají své koníčky, ale v mnišské cele bych tohle věru nečekal!

Tradiční skromné vybavení mnišské cely

Tradiční skromné vybavení mnišské cely

Jelikož bylo už pozdě, obhlédli jsme zbytek kláštera, který prochází mocnou renovací, zašli se ještě jednou rozloučit s Čchu-džchem a uháněli na autobus. Pod klášterem jsme se snažili domluvit odvoz taxíkem, ale taxikáři opět vymýšleli nepravosti, tak jsme je poslali k šípku a doběhli na autobus, kterým jsme se dostali zpět do Si-ningu.

Taxíky jsou v Číně na naše poměry velmi levným způsobem dopravy a jsou skvělým pomocníkem, pokud člověk neví kudy kam nebo spěchá. Jezdí se za jednotnou taxu (v Si-ningu 6 juanů, cca 12 Kč; v Pekingu 10 juanů, cca 20 Kč), a pokud je ujetá vzdálenost do tří kilometrů, nic víc se neplatí. Každý další kilometr navíc pak stojí cca 2,50 Kč. Hodinu jedoucí autobus ze Si-ningu do Kumbumu stojí cca 11 korun na osobu, zatímco rychlejší a pohodlnější taxík asi 20 korun na osobu. Dnešek ale některé z nás významně poučil o tom, že vozit si pořád hýždě v taxíku vede jen k tomu, že člověk nikdy nepotká zajímavé lidi. V autobuse kouřící Číňané jsou ale opravdu otravní.

Už za tmy jsme dorazili na trh s jídlem, jehož návštěva byla skvělou tečkou za parádně stráveným dnem. Po stranách uličky šlehaly plameny z woků, stoupala pára, všude se něco smažilo, vařilo a škvířilo, lidi se tlačili, hulákali přes sebe a jedli. V ohromných pánvích se připravovalo všechno od hovězího přes mořskou verbež až po šneky a obří živé larvy. S Vítkem jsme se hecli, že než odsud odjedeme, larvy určitě zkusíme. Jsem zvědav! Perfektně jsme se najedli skopovou klobásou, hovězími špízky, zeleninovými taštičkami, mrkvovou rýží a smaženými chilli bramborami a spokojeni odešli do hostelu. Poprvé jsem si připadal skutečně jako v Asii.

Na trhu s jídlem

Na trhu s jídlem

Posted in Z Číny

4 Responses

  1. Brašule

    Foe ses nám teda rozepsal :-) Celou dobu nic a teď člověk nedělá nic jinýho :-)

  2. Pája

    a vzal sis nějaké svoje CDčka? Jak vidíš, je to dobrý dárek ;)

    Jak jste nakonec dopadli s tím, že jste sháněli typicky české věci?

  3. Vářa

    Bohuzel, ty jsem skutecne nebral, veru jsem necekal, ze by k necemu mohly byt.
    Ostatni sehnali spousty ceskych veci. Ruzne obrazky, fotky, krajky, satky, aj i chnapka na horke hrnce byla, svicen, medovinu…myslim, ze jsme ostudu neudelali.

  4. Pája

    Mě po Kačky otázce na něco typicky českého napadal jen alkohol.. ;)

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Největší však zmatek působí takzvaní touristé,
potulníci, kteří po výtce jen ze zvědavosti aneb pro
vyražení zahlédli do Číny. O skutečném životě a bytu
Číňanův nenabudou sice pražádných poznání, avšak svět
má zvěděti, že byli v Číně, a protož píší…

z čínského cestopisu misionářů Huca a Gabeta;
české vydání z roku 1887

asian-efl-journal.com, remeron generic online uk, asian-efl-journal.com, paxil online uk