Uncomfortably numb

Září 11th, 2009 by admin

Trochu hnus, napadlo mě, když jsem se podíval z okýnka přistávajícího letadla. Bylo jedenáct dopoledne a Peking byl ponořen do oranžovo žlutého lepkavého oparu. Hned v přiváděcím tubusu z letadla se to na mě všechno usadilo. Triko i kraťasy se přilepily na tělo, vlasy zplihly, čehokoliv se člověk dotkl, skoro se přilepil. Tohle si z loňska nepamatuju, ošklivé dny loňského podzimního semestru by šly spočítat na prstech jedné ruky a ani jeden z nich nebyl zdaleka tak hnusnej. Asi jsem se tvářil fakt tupě, protože celní pracovnice se několikrát s mým pasem v rukách pozvednutým do výšky jejích očí zkoumavě podívala na mě a zpátky na fotografii. Štempl, vítejte v Číně! Jó, díky! Pobrat batožinu, ve zlodějském automatu na výměnu valut z(ne)hodnotit pár eur za čínské junáky, aby bylo na shuttle bus a taxík a vzhůru do velkoměsta. V buse jsem okamžitě upadl do kómatu a málem přejel cílovou zastávku. Friendship Hotel, takhle rychle jsem se s tak objemným nákladem bagáže z žádného dopravního prostředku asi ještě nevysypal. Lehce jsem svým vpádem na chodník vyděsil na zastávce stojící paní a s ležérní omluvou světoběžníka znalého místních poměrů si u kraje silnice mávl na taxík. Kampus byl jen pár bloků od místa, kde jsem vystoupil, přesto jsem uspěl až se třetím tágem. Řidiči jednu z největších univerzit v Pekingu prostě neznali, he? Třetí řidič mi s vědomím, že na tak krátké trase toho ze mě moc nedostane, otráveně otevřel kufr a za svůj obětavý čin na konci cesty inkasoval celých deset kchuajů (asi 26 Kč).

„Takže to bude tisíc kchuajů zálohy na pokoj, ano?“ Těmito slovy mě po krátkém pozdravu a seznámení přivítala recepční při registraci na koleji. Tolik peněz jsem u sebe samozřejmě neměl, a tak jsem musel vyrazit přes celý kampus do banky. Jak jde o peníze, Číňan nezná bratra, jednoduše jsem zálohu musel složit hned, nemohlo to počkat pár hodin. Jelikož moje 汉语死了 a nebyl jsem tedy schopen kloudně porozumět všemu, co mi slečna za přepážkou vysvětlovala, odcházel jsem z banky s nějakými šestnácti stovkami v kapse a s pocitem, že na mně slušně vydělali. Příště už se nedám, slíbil jsem si. Na koleji jsem složil zálohu, upsal se vrchní kolejnici a nechal se odvést na pokoj v jedenáctém patře, kde mě vřele přivítal můj milý thajský spolubydlící A Sen. Paráda, noční můra v podobě nevychovaného Kazacha se tedy nekoná, ufff! Druhou ložnici našeho královského apartmánu prý bude obývat jistý korejský doktorand, ten ale ještě nedorazil. S ubytováním tedy spokojenost více než ohromná, radoval jsem se ale předčasně, všechno nemělo jít až tak úplně podle mých představ…

Trochu hnus, napadlo mě, když jsem se podíval z okýnka přistávajícího letadla. Bylo jedenáct dopoledne a Peking byl ponořen do oranžovo žlutého lepkavého oparu. Hned v přiváděcím tubusu z letadla se to na mě všechno usadilo. Triko i kraťasy se přilepily na tělo, vlasy zplihly, čehokoliv se člověk dotkl, skoro se přilepil. Tohle si z loňska nepamatuju, ošklivé dny loňského podzimního semestru by šly spočítat na prstech a ani jeden z nich nebyl zdaleka tak hnusnej. Asi jsem se tvářil fakt tupě, protože celní pracovnice se několikrát s mým pasem v rukách pozvednutým do výšky jejích očí zkoumavě podívala na mě a zpátky na fotografii. Štempl, vítejte v Číně! Jó, díky! Pobrat batožinu, ve zlodějském automaty na výměnu valut z(ne)hodnotit pár eur za čínské junáky, aby bylo na shuttle bus a taxík a vzhůru do velkoměsta. V buse jsem okamžitě upadl do kómatu a málem přejel cílovou zastávku. Friendship Hotel, takhle rychle jsem se s tak objemným nákladem bagáže z žádného dopravního prostředku asi ještě nevysypal. Lehce jsem svým vpádem na chodník vyděsil na zastávce stojící paní a s ležérní omluvou světoběžníka znalého místních poměrů si u kraje silnice mávl na taxík. Kampus byl jen pár bloků od místa, kde jsem vystoupil, přesto jsem uspěl až se třetím tágem. Řidiči jednu z největších univerzit v Pekingu prostě neznali, he? Třetí řidič mi s vědomím, že na tak krátké trase toho ze mě moc nedostane, otráveně otevřel kufr a za svůj obětavý čin na konci cesty inkasoval celých deset kchuajů (asi 26 Kč).

„Takže to bude tisíc kchuajů zálohy na pokoj, ano?“ Těmito slovy mě po krátkém pozdravu a seznámení přivítala recepční při registraci na koleji. Tolik peněz jsem u sebe samozřejmě neměl, a tak jsem musel vyrazit přes celý kampus do banky. Jak jde o peníze, Číňan nezná bratra, jednoduše jsem zálohu musel složit hned, nemohlo to počkat pár hodin. Jelikož moje 汉语死了 a nebyl jsem tedy schopen kloudně porozumět všemu, co mi slečna za přepážkou vysvětlovala, odcházel jsem z banky s nějakými šestnácti stovkami v kapse a s pocitem, že na mně slušně vydělali. Příště už se nedám, slíbil jsem si. Na koleji jsem složil zálohu, upsal se vrchní kolejnici a nechal se odvést na pokoj v jedenáctém patře, kde mě vřele přivítal můj milý thajský spolubydlící A Sen. Paráda, noční můra v podobě nevychovaného Kazacha se tedy nekoná, ufff! Druhou ložnici našeho královského apartmánu prý bude obývat jistý korejský doktorand, ten ale ještě nedorazil. S ubytováním tedy spokojenost více než ohromná, ale radoval jsem se předčasně, všechno nemělo jít až tak úplně podle mých představ…

Posted in Z Číny

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Největší však zmatek působí takzvaní touristé,
potulníci, kteří po výtce jen ze zvědavosti aneb pro
vyražení zahlédli do Číny. O skutečném životě a bytu
Číňanův nenabudou sice pražádných poznání, avšak svět
má zvěděti, že byli v Číně, a protož píší…

z čínského cestopisu misionářů Huca a Gabeta;
české vydání z roku 1887

price of zyprexa no prescription, generic paroxetine no prescription australia, sale of generic clavamox